..pro spokojený život.

Barka od Wericha? Lakomá, loutková, pro lidi

February 27, 2014
Off

Pohádka Lakomá Barka jako „rakvičkové divadlo” bavila klienty lovosického zařízení Hezké domy, i lidi s Alzheimerovou chorobou. Ve středu jim strhující maňáskové představení podle Jana Wericha přivezli Jan Jankovský a Kryštof Rímský z Činoherního studia. Hráli tu zdarma a rádi.

Činoherní studio od února nehraje. Čeká, jak to dopadne s penězi, které ústecký magistrát slíbil jako dotaci, ale nakonec na ně vypsal granty. Ovšem, aby herci nehráli vůbec?

„Už mám absťák, divadlo mi chybí,” přiznal Kryštof Rímský. Jeho i Jana překvapilo prostředí loni otevřeného pro dvě desítky lidí, které sídlí na lovosickém Václavském náměstí v budově rezidence Orbis. V „Domech” lze na pár dnů umístit osoby 
s tělesným i duševním postižením, jede-li rodina na dovolenou, přestavuje-li dům či odejde-li seniorovi partner do nemocnice a on zůstane sám. Senioři najdou v Hezkých domech kolektiv, zázemí, péči.

„Takto se dotknout kultury moc šancí nemáme. Většina našich klientů je vozíčkářů či imobilních. Máme i paní ve věku 96 či muže-diabetika, který nemůže žít sám, protože špatně chodí. Navštívit s nimi hromadně divadlo nelze. Uvítali jsme, že herci z Ústí přijeli,” byla ráda Soňa Čechová, ředitelka Hezkých domů.

„Musíme se snažit, aby kultura chodila za námi. Toto je pro nás první větší akce svého druhu,” tvrdila Deníku.

Celý článek naleznete ZDE na stránkách Ústeckého deníku

Fotky z představení ZDE